Troska o środowisko nie tylko w Dniu Ziemi – Enea dla zrównoważonego rozwoju
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to symboliczna data, która przypomina o tym, że należy zachować równowagę pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych oraz przyszłych pokoleń. Zobowiązanie to od lat realizują spółki z Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku produkcji energii elektrycznej. W tym roku z okazji Dnia Matki Ziemi specjalną akcję przygotowali wolontariusze z Enei Połaniec, którzy zasadzili „kolejne pokolenie lasu". To jedna z wielu inicjatyw prośrodowiskowych realizowanych od lat konsekwentnie przez pracowników Enei, a sama Enea Połaniec jest przykładem pozytywnych zmian zachodzących w polskiej energetyce – spółka od lat inwestuje w zieloną energię.
Grupa Enea, jeden z liderów rynku energii w Polsce, jest świadoma swojego oddziaływania na otoczenie, dlatego bierze odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale i za ochronę środowiska w duchu zrównoważonego rozwoju. Firma dostarcza energię elektryczną do 2,7 mln odbiorców w północno-zachodniej Polsce. W Grupie konsekwentnie wzrasta produkcja zielonej energii. W 2020 r., w stosunku do 2019 r., wzrost ten wyniósł 5 proc. Ważnym ogniwem łańcucha zielonej energii w Grupie jest Enea Elektrownia Połaniec – uznawana w energetyce za pioniera wielu działań związanych z ochroną środowiska i wykorzystaniem biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej. To właśnie w Elektrowni Połaniec pracuje jeden z największych biomasowych bloków energetycznych na świecie. Zielony Blok ma moc 225 MW, co pozwala na zasilanie w prąd ok. 600 tys. gospodarstw domowych.
– Biomasa to dobra, zielona alternatywa w wytwarzaniu energii elektrycznej. Z powodzeniem zastępuje paliwa kopalne i jest stabilnym źródłem, niezależnym od pogody. Niezmiennie pozyskujemy ją z nieużytecznych części zasobów leśnych, przemysłu drzewnego i produktów rolnictwa od polskich dostawców. Możemy ją magazynować i wykorzystać wtedy, gdy jest potrzebna. Dziś odnawialne źródła energii muszą być jeszcze stabilizowane nowoczesnymi źródłami niskoemisyjnymi. Bloki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta